Wyposażenie domu ekologicznego

Gdy mamy już ekologiczny dom – wedle odpowiedniego projektu, wykonany z przyjaznych dla środowiska materiałów, wykończony także z troską o ekologi, ale też oszczędność energii – nie możemy pominąć kwestii wyposażenia takiego obiektu. Jeśli nie będzie ono ekologiczne, to na niewiele zda nam się cała wcześniejsza praca i wydatki z nią związane. Spójrzmy więc, co powinno znaleźć się w wyposażeniu naszego ekologicznego domu, by nic nie stracił on ze swoich właściwości, a wręcz przeciwnie – by był jeszcze bardziej eko.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że dom ekologiczny to dom energooszczędny, a więc musimy zadbać o to, by sprzęty „zjadały” jak najmniej prądu. Ale najpierw zadbajmy o żarówki. Tradycyjne żarówki energooszczędne niekoniecznie będą najlepszym rozwiązaniem – sprawdzają się tylko wtedy, gdy włącza się je na długi czas. Przy częstym „pstrykaniu” efekt jest wręcz odwrotny. Niezawodne okazują się natomiast żarówki LED. Mają moc rzadko kiedy wyższą niż 5 W, a do tego dużą żywotność i cały szereg innych zalet. Jeśli zaś chodzi o sprzęt, sprawdzajmy jego parametry. Takie sprzęty jak lodówka, pralka czy zmywarka mają literowe oznaczenie klasy energooszczędności – im wyższa litera, tym większe zużycie prądu. Obecnie najlepszą alternatywą jest A+++. Warto też zwrócić uwagę na komputery i laptopy – są one niemal w każdym domu. Choć nie mają one oznaczenia literowego, to warto wybierać takie, na których widnieje znaczek „Energy Star”.

islandzki eko dom

Warto pomyśleć nie tylko o oszczędności energii elektrycznej, ale również wody, zwłaszcza ciepłej. Dobrze jest montować baterie bezdotykowe – woda płynie tylko wtedy, gdy faktycznie z niej korzystamy, a więc mamy ręce pod wlewką. To idealne rozwiązanie podczas zmywania naczyń. Warto zastosować też takie sprytne rozwiązanie jak baterie z eko-aeratorem – specjalne sitko napowietrza strumień wody, który pozwala na to, że przy mniejszej ilości wody, mamy silniejszy strumień. Eko-aerator pozwala zaoszczędzić nawet do 60% wody.

Ważnym elementem domu ekologicznego są również meble. Te dyskontowe na pewno kuszą ceną, jednak nie można nazwać ich ekologicznymi – daleko im do przyjaźni ze środowiskiem naturalnym. Co innego meble tworzone na wymiar. Nie dość, że zyskujemy rozwiązanie idealnie dopasowane do wielkości i kształtu pomieszczenia, a także do własnych potrzeb i preferencji, to jeszcze będą one faktycznie proekologiczne. Są one nie tylko wykonane z drewna naturalnego, ale również bez dodatku substancji szkodliwych i dla środowiska naturalnego, i dla samego człowieka. Redakcja serwisu może polecić Państwu wybór oferty firmy Meble na wymiar Toruń, która charakteryzuje się dużą elastycznością przy wyborze materiałów, które będą zastosowane do wytworzenia mebli, a także posiada w swoim portfolio szereg udanych realizacji w domach drewnianych i ekologicznych.

Wyposażenie domu ekologicznego to temat rzeka. Wymienione w tym artykule elementy można uznać jedynie za te najbardziej podstawowe.