Wykończenie domu drewnianego z bali

Domy drewniane to rozwiązanie, które daje domownikom wiele korzyści. To nie tylko budownictwo proekologiczne, ale również ekonomiczne. Aby jednak móc faktycznie cieszyć się zaletami tej technologii, należy wybudowany dom odpowiednio wykończyć. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku domu wykonanego z drewnianych bali – nieodpowiednio potraktowany może na przykład zacząć osiadać. A przecież chcemy tego uniknąć. Co więc należy zrobić, gdy odbierzemy gotową już konstrukcję domu drewnianego z bali?

Przede wszystkim należy sięgać po odpowiednie materiały wykończeniowe. Jeśli jednak chcemy się trochę wstrzymać z tym procesem, pamiętajmy o tym, by nie zaklejać folią otworów okiennych i drzwiowych. To bardzo ważne, by zapewnić drewnianej budowie odpowiednią wentylację. Otwory wentylacyjne warto umieścić dodatkowo w dachu.

Wykończanie ścian w budynku z bali można wykonać na kilka sposobów. Zwykle sięga się po drewno – boazerię, deski lub panele ścienne wykonane z drewna, zwłaszcza takie, które imitują swoim wyglądem bale. Jeśli nie chcemy ocieplać ścian, wystarczy lakier akrylowy lub woski. Najtańszym, ale też wykorzystywanym, rozwiązaniem okazują się również płyty karton-gips.

W przypadku domu, który zlokalizowany jest w Polsce Centralnej, dobrym rozwiązaniem będzie zaangażowanie ekipy remontowej, która może pochwalić się udanymi realizacjami w budynkach zbudowanych z bala. Wybór fachowej ekipy wykończeniowej, w przypadku budowy domu drewnianego odgrywa dużo bardziej istotną rolę, niż w przypadku domu zbudowanego w sposób konwencjonalny.

Jeśli chodzi o podłogi, to sytuacja nie wiele odbiega od betonowego budownictwa. Korytarze, kuchnie, łazienki, pomieszczenia techniczne to przede wszystkim płytki ceramiczne. Salony, sypialnie, pokoje dzienne to natomiast deski lub panele drewniane.

W przypadku okien nie powinno się sięgać po te wykonane z materiału PCV, a więc z plastiku – choćby z powodu czysto estetycznych. Zwykle sięga się po okna sosnowe lub mahoniowe, które posiadają szyby zespolone. Mogą być one rozwieralne lub uchylno-rozwieralne. Do bali mocuje się je za pomocą specjalnych ślizgów, dzięki którym mogą one „pracować” niezależnie od drewnianej konstrukcji domu.

Drzwi także należy umieszczać drewniane. Pamiętajmy o tym, by zwłaszcza te zewnętrzne odpowiednio potraktować impregnatem do drewna i lakierem. Należy je także ocieplić. Nikogo też raczej nie zdziwi fakt, że w domu z bali schody wewnętrzne także powinny być wykonane z drewna, najlepiej na indywidualne zamówienie. Można ewentualnie pokusić się o połączenie drewna z innym materiałem, np. ze szkłem. Wnętrz będzie wówczas bardziej nowoczesne.

Pamiętajmy o tym, że wykończenie domu z bali musi pozwolić drewnianej konstrukcji swobodnie oddychać i pracować.