Opłacalność pompy ciepła

Pompa ciepła to maszyna działająca w taki sposób, że jej praca wymusza przepływ ciepła z obszaru, gdzie panuje niższa temperatura tam, gdzie pojawia się wyższa. Jest to działanie wbrew porządkowi naturalnemu, ponieważ zawsze opisywany proces zachodzi według zasady: z wyższej do niższej. Do przeprowadzenia tego działania potrzeba energii mechanicznej lub cieplnej, którą dostarcza się z zewnątrz.
Pompy ciepła najczęściej znajdują zastosowanie w chłodziarkach i zamrażarkach, przetwórstwie spożywczym, budowie systemów klimatyzacyjnych, chłodnictwie, ogrzewaniu pomieszczeń przy wykorzystaniu powietrza pochodzącego z otoczenia, a także podgrzewaniu wody użytkowej.

pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków na początek. Należy przygotować się na wydanie sumy rzędu 20-60 tysięcy. Rozpiętość cenowa jest tak duża, ponieważ całkowity koszt instalacji jest uzależniony od tego czy w konkretnym przypadku pojawia się źródło dolne (sondy pionowe lub poziomy kolektor ziemny), czy też nie. Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, są one uzależnione od typu pompy. W przypadku pomp powietrze-woda sam montaż urządzenia to wydatek rzędu 20 tys. złotych, natomiast koszty eksploatacji szacuje się na 0,20zł./kWh. Pompy typu grunt/woda lub woda/woda same w sobie są zdecydowanie droższe, ponieważ kosztują od 40 do 60 tysięcy, jednak ceny eksploatacji spadają do 0,12-0,15zł./kWh.
W zasadzie opłacalność instalacji pompy ciepła lub jej brak zależy od kilku czynników. Po pierwsze od tego, z jak drogiego nośnika energii można skorzystać. Kolejną kwestią jest zapotrzebowanie na ciepło. Inny aspekt to określenie, jak bardzo absorbująca obsługa urządzeń grzewczych jest dopuszczalna dla danego użytkownika – jedni mają mniejszą, inni większą wytrzymałość, a także możliwość udźwignięcia tego rodzaju obciążeń. Jeśli chodzi np. o koszty, montaż pompy ciepła nie wytrzymuje porównania z kotłem węglowym, zaś gdy weźmie się pod uwagę wygodę użytkowania, kocioł odpada w przedbiegach. Odpowiedzenie na pytanie, co dla danego użytkownika ma większe znaczenie, pozwala stwierdzić czy montaż pompy ciepła jest opłacalny. Niestety wygoda to dobro, za które również trzeba zapłacić odpowiednią cenę, a pompa ciepła na pewno należy do niesłychanie wygodnych i mało absorbujących rozwiązań wprowadzonych w zakresie ogrzewania mieszkania lub domu. Przed montażem warto zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze i podjąć taką decyzję, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb.