Konstrukcje schodów w domach drewnianych

Domy drewniane wymagają użycia drewnianych schodów – jest to dość oczywista kwestia. Okazuje się jednak, że do wyboru jest całkiem wiele możliwości konstrukcyjnych takich schodów. Warto wiedzieć, czym się one charakteryzują i jaka jest ich funkcjonalność, by wybrać dla siebie jak najlepsze rozwiązanie.

Pamiętajmy o tym, że zanim wybierzemy konstrukcję schodów do naszego domu drewnianego, powinniśmy wybrać odpowiedni materiał, z jakiego zostaną one wykonane. Zwykle sięga się po drewno pozyskiwane z drzew liściastych. Ważne jest, by stopnie zostały wykonane z co najmniej 2 klasy jakości tego materiału, a w przypadku elementów nośnych musi to być wręcz 1 klasa. Co więcej, drewno musi mieć niską wilgotność oraz gęsto rozmieszczone słoje. Osoby z województwa mazowieckiego mogą skorzystać z doradztwa fachowego wykonawcy, czyli firmy Schody Warszawa. Ma ona duże doświadczenie w wykonywaniu schodów w domach drewnianych.

Jednym z rodzajów konstrukcji schodów drewnianych są schody wspornikowe. Są one podtrzymywane przez belki nośne (od 1do 3) w swojej środkowej części. W przypadku bardziej złożonego projektu należy zastosować dodatkowe wsporniki lub po prostu wystarczy połączyć schody ze ścianą.

schody w domu drewnianym

Można też zdecydować się na schody o konstrukcji policzkowej. Dwie belki policzkowe – proste lub wygięte – są tutaj najważniejszym elementem nośnym – dają one oparcie krawędziom stopni. Tak jak w przypadku konstrukcji wspornikowej – jeśli schody mają bardziej skomplikowany kształt, wówczas należy zastosować dodatkowe wsporniki. Stopnie osadza się w belkach policzkowych albo za pomocą specjalnych wpustów, albo poprzez podpory i kątowniki.

Istnieje także konstrukcja będąca modyfikacją schodów policzkowych – czyli schody policzkowo-sztycowe. Tutaj z jednej strony stosuje się balustradę, a więc belka policzkowa jest tu wykorzystana tylko jedna.

Coraz większym zainteresowaniem właścicieli domów drewnianych stają się schody o konstrukcji modułowej. Stopnie połączone ze sobą wspornikami tworzą moduły, z których tworzy się całe konstrukcje schodów. Pozwala to na łatwe i szybkie wykonywanie bardziej skomplikowanych kształtów. Moduły mocuje się do ścian lub do pionowych słupów.

Warto pamiętać jednak przede wszystkim o tym, co pisaliśmy na początku – najważniejszy w przypadku schodów drewnianych jest nie tyle ich wygląd, co wykorzystany materiał.