Inne sposoby budowy domów ekologicznych

Budownictwo ekologiczne cieszy się wielką popularnością. Jeśli już kiełkuje w nas myśl, by taki dom posiadać, zwykle stajemy przed dylematem, czy postawić dom drewniany czy betonowy. Okazuje się jednak, że budownictwo ekologiczne nie ogranicza się tylko i wyłącznie do tych dwóch technologii. Przyroda daje nam więcej możliwości, z których warto skorzystać, jeśli chcemy cieszyć się domem przyjaznym zarówno naszym portfelom, jak i środowisku naturalnemu – nie mówiąc już o ciekawym efekcie wizualnym.

Jedną z takich możliwości jest materiał znany od wieków, a nawet kiedyś już wykorzystywany do budowy domów. Chodzi tu o budynki wykonane z ziemi, z niewielką ilością betonu. Mówiąc krócej – mamy na myśli glinę. Jest to materiał naturalny i dobrze utrzymujący ciepło wewnątrz obiektu. Jednocześnie jest trwały, a więc idealny do budowy domu. Glina jest również bardzo praktyczna, co otwiera szeroki wachlarz możliwości designerskich. I choć może ona nam kojarzyć się z dawnymi czasami, to trzeba wiedzieć, że pozwala ona na budowę naprawdę nowoczesnych i wysoce energooszczędnych budowli. Ściany będą nie tylko dobrze przewodzić ciepło, ale i oddychać.

domy ekologiczne

Podobnie zachowują się domu z cegły glinianej. Choć to rozwiązanie nie daje już tyle możliwości konstrukcyjnych i designerskich, jak przy tak zwanych domach z ziemi, to zostają zachowane te same właściwości, czyli wysoka energooszczędność, przyjaźń ze środowiskiem naturalnym, oddychające ściany i wysoka trwałość budynku. Cegły gliniane pozwalają utrzymać wilgotność w domu na właściwym poziomie, co zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni w domu.

Jest jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, które również przywodzi na myśl ukłon w stronę przeszłości – bloczki gliniano-słomiane. Takie bloczki można układać na przykład na drewnianym szkielecie, z kolei wnętrze dodatkowo można ocieplić, wykorzystując wełnę z konopi. A do tego wszystkiego – tak na wykończenie – tynk gliniany. Okazuje się, że takie konstrukcje są nie tylko proekologiczne, ale również tanie i proste w realizacji. Warto po nie sięgać – choćby ze względu na własny portfel.