Budowa drewnianych domów szkieletowych i z bali

O zaletach domów z drewna wiele się mówi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje si na taką technologię. Wtedy jednak staje przed wyborem – jaka budowa go interesuje: drewnianego domu szkieletowego czy może wykonanego z bali. Dla wielu osób głównym kryterium jest wygląd. I chyba faktycznie jest to najważniejsza kwestia. Dlaczego? Bo tak naprawdę trudno jest wskazać jakieś szczególne wady dla każdej z tych metod budowy domów drewnianych.

Jeśli nawet jakaś wada się pojawia – np. dom szkieletowy szybciej się wychładza niż dom z bali, to to okazuje się, że można tę cechę łatwo zrównoważyć, bo równie szybko taka konstrukcja się nagrzewa. Nie można więc powiedzieć, że koszty ogrzewania okażą się w praktyce wyższe.

Warto zwrócić uwagę na to, że drewniany dom z bali jest bardziej charakterystyczny i nie pasuje do każdego krajobrazu. Trudno wyobrazić go sobie np. mieście, choć już konstrukcja szkieletowa będzie wyglądała bardziej naturalnie. Pamiętajmy jednak o tym, że na drewniane domy decydują się raczej osoby, które budują się albo na wsi, ale na przedmieściach.

A jak z trwałością takich domów? Zarówno konstrukcja szkieletowa, jak i z bali raczej nie doścignie tego, co ma do zaoferowania beton – pod tym względem oczywiście. Co nie znaczy, że nie są one w stanie przeżyć wielu dziesiątek lat. Trzeba tylko pamiętać o tym, by drewno odpowiednio impregnować, średnio co pięć lat – to zapewni mu lepszą żywotność.

Osoby, które poszukują bardziej wyszukanych form, raczej będą musiały zrezygnować z bali, które też nie za bardzo się nadają na tworzenie budynków piętrowych. Z kolei szkieletowe pozwalają nie tylko postawić budynek wyższy niż parterowy, ale też dowolnie kształtować pomieszczenia wewnątrz domu. Trudno nie zauważyć również faktu, że budowa domów z drewna jest ogólnie prostsza i szybsza niż domów murowanych – i można je stawiać tak naprawdę bez względu na porę roku. Przy czym nieco szybciej tworzy się konstrukcje z bali niż szkieletowe. Jednak jest to tak niewielka różnica, że nie powinna mieć znaczenia decydującego podczas wyboru właściwej technologii.