Budowa domu pasywnego

Domy energooszczędne nie bez powodu cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Nie dość, że są one bardziej przyjazne środowisku, to jeszcze okazują się dużo tańsze w utrzymaniu, jeśli chodzi o koszty ogrzewania wnętrza czy wody użytkowej. Mało tego, już nawet Unia Europejska zaczyna wprowadzać wymóg budowania obiektów energooszczędnych. Wśród nich króluje szczególna technologia, którą jest tak zwany dom pasywny. Spójrzmy, czym jest budownictwo pasywne.

Można śmiało powiedzieć, że decydując się na budowę domu pasywnego, wybieramy dom doskonały – najlepszy, jaki można stworzyć przy współczesnych możliwościach. Dom pasywny to budynek dla osób, które myślą i ekologicznie, i ekonomicznie.

Budowa domu pasywnego zaczyna się już na etapie odpowiedniego projektu. Jest to podstawa – bez niego nie uda się osiągnąć odpowiedniego poziomu energooszczędności, który jest ściśle określony. Dom pasywny musi bowiem być aż 8 razy bardziej oszczędny niż obiekt reprezentujący tradycyjne budownictwo. Ma on naprawdę niskie zapotrzebowanie na ciepło potrzebne do ogrzania wnętrza, które nie może wynieść więcej niż 15 kWh na metr kwadratowy rocznie. Trzeba pamiętać, że jest to dokładnie badane po zakończeniu budowy – inaczej dom nie zostanie uznany za pasywny. A jest to dość ważne, by zostało to określone w dokumentach – pasywność znacznie podniesie wartość nieruchomości, jeśli kiedyś zdecydujemy się na jej sprzedaż bądź na kredyt pod zastaw hipoteczny.

ogniwa-fotowoltaiczne

Aby osiągnąć ten niski stan zapotrzebowania na energię cieplną, liczy się nie tylko projekt – tu, uwaga, okazuje się, że najbardziej pasywna jest prostota kształtów, czyli zwarta bryła budynku – ale również zastosowane technologie. Niezbędne okazują się takie rozwiązania jak pasywne urządzenia elektryczne, wentylacja, która pozwala na odzyskiwanie ciepła, stosowanie energii słonecznej poprzez stosowanie kolektorów słonecznych czy też pompy ciepła (wodne, gruntowe lub powietrzne). Oczywiście nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego wykonuje się dom pasywny. Najlepszy okazuje się tu beton komórkowy, z którego można tworzyć zarówno ściany konstrukcyjne, jak i działowe. Jest to materiał bardzo trwały, co sprawia, że budynek pasywny staje się jeszcze bardziej atrakcyjną opcją. Szczególnie dobrą opcją jest wysokiej klasy beton, nadający się bardzo dobrze do zastosowań w budownictwie pasywnym. Beton stosuje się także w zwykłym budownictwie energooszczędnym.

Na szczęście, jeśli zlecimy budowę takiego domu specjalistom, nie musimy martwić się o to, czy faktycznie uda się osiągnąć pożądany efekt, by uzyskać certyfikat pasywności.